Co słychać w podatkach?
I. Powrót stawki 5% VAT na żywność.
Obniżona, 0% stawka VAT, obowiązuje od 1 lutego 2022 r. i dotyczy podstawowych produktów spożywczych, m.in. owoców, warzyw, mięsa, nabiału i produktów zbożowych.
Przyczyną jej wprowadzenia był wzrost wskaźnika inflacji, który w styczniu 2022 r. wyniósł 9,2% w stosunku rocznym. Obecnie jednak, według danych GUS, w styczniu 2024 r. inflacja uległa obniżeniu do poziomu 3,9%.
Decyzję o powrocie do stawki VAT 5% uzasadniono spadkową tendencją inflacji, która, według szacunków Ministerstwa, ma się utrzymać.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/finanse/decyzja-ws-vat-na-podstawowe-produkty-spozywcze
II. Obniżenie stawki VAT dla branży beauty do 8% od 1 kwietnia 2024 r. – opublikowano projekt rozporządzenia.
Zgodnie z zapowiedziami, na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów obniżającego stawkę VAT dla niektórych usług z branży kosmetycznej.
Obecnie obniżoną stawką VAT objęte są wyłącznie usługi fryzjerskie.
Według uzasadnienia do projektu stawką 8% VAT miałyby zostać objęte usługi kosmetyczne z kategorii ,,pracochłonnych”, takie jak pielęgnacyjne i upiększające dotyczące urody i twarzy (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej), wykonywania manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs, przekłuwania uszu, związane z poradnictwem dotyczącym pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała, depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.
Stawką obniżoną nie będą natomiast objęte np. zabiegi wykonania tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej.
Przewidywany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 kwietnia 2024 r.
Projekt rozporządzenia wraz z uzasadnieniem dostępny pod adresem: https://legislacja.gov.pl/projekt/12382550/katalog/13041902#13041902
III. Opłata produktowa a stawka VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów.
Na stronie internetowej Systemu Informacji Celno-Skarbowej opublikowana została informacja Ministerstwa Finansów w związku z zapytaniem dziennikarzy dotyczącym opodatkowania VAT tzw. opłaty produktowej.
Od 1 stycznia 2024 r. przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego, hurtowego, bądź jednostkę gastronomiczną, oferujący opakowania z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność (np. kubki na napoje, pojemniki na produkty typu fast food) lub żywność, którą umieszcza w takich opakowaniach, zobowiązany jest do pobrania od konsumenta tzw. opłaty produktowej (art. 3b ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej).
Wątpliwości przedsiębiorców budziło przede wszystkim czy opłata produktowa w ogóle powinna zostać opodatkowana VAT, a jeśli tak, to według jakiej stawki.
Ministerstwo wskazało, że opłata za opakowania, która będzie pobierana wraz z ceną sprzedaży za napój lub posiłek, od konkretnego nabywcy, który zdecydował się na nabycie tego napoju lub posiłku w opakowaniu jednorazowym, będzie stanowić element wynagrodzenia za dostarczony towar, zatem będzie zwiększać podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Tym samym opłata produktowa powinna zostać wliczona w cenę sprzedawanego produktu, a stawka VAT powinna odpowiadać stawce przewidzianej dla tego produktu.
W informacji odniesiono się również do obowiązku ewidencjonowania opłaty na kasie rejestrującej, która, w opinii Ministerstwa, nie powinna być wyodrębniana na paragonie, a należy ją zaewidencjonować wraz z ceną np. napoju.